Végre valóra vált egy régóta dédelgetett álmunk: a Szeszgyár két tágas, világos helyisége kiállítótérként született újjá! Az ünnepélyes megnyitóhoz a XXII. Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium műremekei nyújtottak apropót – a művésztelep alkotói ugyanis nálunk mutatták be legújabb munkáikat. Zala, bor, szobrok, festmények kerültek így egy lapra. Meg kell, hogy mondjuk, ez a négyesfogat működik. Mi több, folytatásért kiált!

Július 15-én, szombaton több mint százan gyűltünk össze a Gyár utcában. Csillogó tekintetek, összekoccanó poharak, boldog várakozás: a borászatban délután öt órakor megnyitottuk az első kortárs művészeti kiállítást.
Persze a jeles eseményig el is kellett jutni! Az utolsó pillanatokig zajlott a munka: bontás, betonozás, csiszolás, gipszkartonozás, festés, villanyszerelés hangjaitól volt hangos a ház. Éva örömére újrahasznosítottunk, amit csak lehetett, így készültek kutyaeledeles fémdobozokból dizájner lámpatestek, a plafonról bontott pallókból pedig rusztikus hajópadló. Szerencsénkre minden mester, minden kollégánk és segítőnk emberesen beleállt a munkába, így a végeredmény önmagáért beszél. Aztán amikor az alkotások is megérkeztek és megtalálták helyüket, bizonyossá vált: ezt a két helyiséget az isten is galériának teremtette. Ez úton is köszönjük mindenki erőfeszítéseit!
A Villa Negra és mi

Már lassan 20 éve használjuk a Szeszgyár ipari műemlék épületét borászatként, azóta igyekeztünk ezeknek a helyiségeknek méltó funkciót találni. Kicsit vérzett a szívünk, hogy méltatlanul, üresen állnak itt. Egy-két éve Lelkes Márk Cserny-díjas szobrászművésszel, a Szimpózium vezetőjével beszélgettünk a terekben rejlő lehetőségekről. Hamar közös nevezőre jutottunk: vendégül láthatjuk bennük az országos jelentőségű Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium nyári alkotótáborának záró kiállítását.
A Villa Negra alkotói régi ismerőseink, hisz évek – helyesebben évtizedek – óta lelkesen kilátogatunk hozzájuk, illetve ők is jönnek a Szeszgyárba és Tasmániába. Ők alkotnak, mi ámulunk, aztán mi kóstoltatjuk velük borainkat, és együtt örülünk Zalának.

Hatalmas élmény volt, amikor a Covid után az első nyílt napon kimentünk hozzájuk Csáfordra, és ezeket a remek művészeket – akik mellesleg kedves, nyitott, közvetlen emberek is – alkotás közben, műveik mellett, természetes közegükben láthattuk. Nagyon megszerettük ezt a társaságot! Ennek a kapcsolatnak az egyik kézzel fogható eredménye, hogy Borok a Csúcsról tételeink címkéjére Miksa Bálint festőművész lebegő képeinek makro fotói kerültek. Most pedig minden résztvevő képzőművész anyaga nálunk van kiállítva – ez aztán a fejlemény!
Robi a megnyitón ki is emelte, igen fontos mérföldkő ez nekünk, mennyire sokat jelent, hogy ilyen neves alkotók műveit mutathatjuk be tereinkben. Az pedig már csak hab a tortán (buborék a gyöngyözőborban), hogy a kiállított szobrok és festmények itt, nálunk, Zalában, a Csáford-Alsóhegyen születtek. Robi elárulta: „tudjátok, hogy nekem a borászat az első, az, hogy a szőlőből bor készüljön, hogy minden rendben menjen a pincében és az ültetvényeken. Közben pedig Csáfordon, illetve Éva vezetésével a Gyár utcában zajlott a kreatív munka. Amikor elkészült a kiállítótér, és minden a helyére került, engem is meghatott a végeredmény.”

Művészek alkotás közben
A kiállítás anyagát Lelkes Márk méltatta. Kiemelte, hogy a művésztelep egy laza, független alkotókból álló csoportosulás, amely nem rendelkezik közös művészeti ideológiával. Az idei tárlaton 17 szobrász és festő munkái láthatók, akiket művészetileg semmi nem köt össze – hiszen mindenkinek a múltja, kutatási-alkotási területe más és más. Csáford-Alsóhegyen olyan munkák készülnek, amiből kiderül, ki miért választotta ezt a hivatást: itt a szabad alkotás a koncepció, amit a művészek minden érdeklődővel megosztanak. Márk kiemelte, arra bíztat mindenkit, hogy jövőre látogassatok ki a telepre. Szeretnénk, ha ti is láthatnátok, átélhetnétek, megtapasztalhatnátok az egyes szobrok, festmények készülését!
„Az idei évben nagyon-nagyon jó anyag gyűlt össze. Szobrászok, festők vagyunk vegyesen, egymást gazdagítjuk, és ez jó. Sokszor észreveszem, hogy egymás művészete hat ránk, a többiekre: egy-egy festő reflektál arra, hogy mik készülnek a szobrászoknál, majd fordítva. Ez vissza is olvasható a kiállításon” – fogalmazott.
Márk rámutatott, hogy a megnyitóra kíváncsi rengeteg résztvevő egy jó árukapcsolásnak, a zalai bornak és a kortárs művészeteknek köszönhető: „aki a bort szereti, jellemzően nyitott az újdonságokra. Régóta látom, az emberekben van igény arra, hogy a művészetekkel megismerkedjenek, de magukra az alkotókra kicsit elvont, más kaszthoz tartozó lényeknek tartják. Ez a kiállítás, ez a találkozás lehetőséget teremt arra, hogy velünk találkozzanak, és lássák, hús-vér emberek vagyunk, akikkel lehet beszélgetni – a Dóka Éva Pincészetben borozgatni is. Megmutatjuk a saját világunkat, ahol nekik ugyanúgy van hely.”
Kiállító művészek

Szobrászművészek:
Beretvás Csanád, Böszörményi István, Józsa Pál, Kotormán Ábel, Kuti László, Lelkes Márk, Lestyán Goda János, Márffy Sebestyén, Máthé Krisztián, Meszlényi-Molnár János, Miklya Gábor, Raffay Dávid, Rajcsók Attila, Székó Gábor, Varga Richárd.
Festőművészek:
Appelshoffer Péter, Füzes Gergely, Lelkes A. Gergely, Lelkes Borbála, Miksa Bálint, Nagy Edit
Kurátor:
Lelkes Márk szobrászművész, a zalaszentgróti művésztelep vezetője, a Villa Negra elnöke
A Villa Negra Szimpózium dióhéjban

Az első zalaszentgróti művésztelep megrendezésére 2001 nyarán került sor azzal a céllal, hogy a kortárs szobrász-, illetve festőművészeknek legyen egy hely, egy alkalom, ahol három hétig együtt gondolkodhatnak és szabadon alkothatnak. Az első évben készült alkotásokat a nagyközönség egy zalaszentgróti kiállításon ismerkedhetett meg. Azóta eltelt 22 év, a zalai szimpózium nyaranta megnyitja kapuit, és közben az egyik legjelentősebb hazai alkotótáborrá nőtte ki magát. A szerveződés 2004-ben egyesületté alakult, alapítása óta 18 köztéri szobrot adományozott Zalaszentgrót városának, 22 kiállítást nyitott meg (Zalaszentgróton, Keszthelyen, Budapesten és Pécsett).
A szimpóziumon 2023-ig összesen 61, közel azonos korú, egyazon generációhoz tartozó képzőművész vett részt, és természetesen a külföldi vendégalkotók sem maradtak el: Daniel Crews (festő, Amerikai Egyesült Államok), Enrica Rebeck (szobrász, Olaszország), Patrice Belin (szobrász, Franciaország), valamint Ricardo Contreras (szobrász, Mexikó) is megfordult a Villa Negrában. Több művészeti album kiadása, egyetemi művésztelep, Szoborséta és nyíltnap szervezése után a XXII. Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium 2023 júliusának első két hetében, 17 résztvevővel valósult meg.