Dóka Éva Pincészet és Lazlo

Borok kísérte divat, Zalából

Kabar egy sikkes, élénk színekben pompázó kabáttal. Robi a hegyről egy kék-szürke árnyalatokat rafináltan ötvöző gyapjúruhával. Szokatlan párosítás, de nekünk annál jobban tetszik! Karácsony előtt egy pillanatra belecsöppentünk a kifutók csillogó világába, és közelebbről megismertük a hozzánk hasonlóan zalai Lazlo márkát. Találkozásunk mérlege egy jókedvű fotózás, valamint egy frappáns árukapcsolás a WAMP-on. Kíváncsiak vagytok?

Fotó: Lazlo

A magyar divatvilág (is) erősen Budapest-központú, azonban van remény: Zalából ered egy eredeti ötleteket megvalósító, kisszériás és kortalan, a fenntarthatóságra nagy hangsúlyt fektető ruhamárka, mellyel volt szerencsék egy előkarácsonyi projekt kapcsán közelebbről megismerkedni. A Lazlo ugyanis megkeresett minket, a WAMP dizájnvásáron lenne-e kedvünk megbolondítani standjukat pár palack illatos-zamatos zalai borral. Mert hát mégis csak jobban esik a vásárolgatás, ha közben egy jó pohár Pinot noir rozét vagy Pátriát kortyolgat az ember, nemde?

Szerintünk határozottan de, úgyhogy örömmel igent mondtunk. Tételeink így nem mindennapi közegben – szebbnél szebb ruhaköltemények mellett – szerepeltek az új kollekció fotózásán, illetve a budapesti WAMP-on kortyolhatta őket a ruhakölteményekre kíváncsi közönség. Ha pedig már így összehozott minket az élet, gyorsan el is csíptük László Edinát, a Lazlo tervezőjét egy rapid interjú erejéig. Beszélgetésünkből kiderült, mit tud Zala, ha épp nem palackba töltik, hanem vállfára akasztják!

A márkáról

A Lazlo világát a magas minőség, az egyediség, a nőiesség és az ökologikus gondolkodás jellemzi. Olyan hölgyeknek szól, akik szeretik az eredetiséget, ugyanakkor egyformán fontosnak tartják a környezeti és társadalmi tudatosságot. A kollekciók nem változnak évszakonként, nem követik a színtrendeket. László Edina célja egy olyan márka létrehozása volt, amely fiatalos, csajos és vad, tele van érzelmekkel. Egyszerű, új és hordható. A Lazlo márka 2011 óta készít kisszériás ruhakollekciókat újrahasznosított anyagokból. Ha többet szeretnétek megtudni, kattintsatok ide!

Röviden összefoglalva mi a Lazlo filozófiája, küldetése?

Fotó: Lazlo

Újrahasznosítás. Szabászati hulladékokból gyártunk egyedi, minőségi termékeket, kis mennyiségben. Ezzel védve a környezetet, mivel azáltal, hogy szabászati hulladékokból készülnek a ruhák, nincs szükség új anyagok legyártására.

Darabjaim mindig ötleten, gondolaton vagy koncepción alapulnak, és más művészi elemekkel keverednek. Mivel ezek a modellek függetlenek a trendektől, bármikor viselhetők. Minden minta más és más, ezért nincsenek egyforma darabok a kollekciókban.

Kinek szólnak a ruhadarabok?

20-tól 90-ig minden hölgy számára. Mivel jellemzően a kollekcióink más dizájnokkal jól kombinálhatók, mindenki talál a stílusához valót. Nem mellesleg pedig szeretem öltöztetni az idősebb embereket is.

Nem akarok szuperluxus lenni, mert azt szeretném, hogy a kollekcióm megfizethető legyen a hétköznapi nők számára. Meg akarom mutatni, hogy mindenki lehet stílusos, ha ki meri fejezni azt, aki valójában.

A divatipart gyakran éri kritika a környezetszennyezés miatt. Ti tesztek lépéseket a márka és a gyártási folyamatok fenntarthatóságáért?

Természetesen, mivel csak szabászati hulladékanyagokból gyártunk, ezzel nem gyártatunk le újabb anyagokat. A hulladék anyagokat pedig nagy, minőségi és luxus áruházaktól vesszük át, így ezzel évente rengeteg kiló hulladékot hasznosítunk újra.

Mi jellemzi leginkább a borainkkal kamera elé állított Lazlo darabokat?

Sok természetes anyaggal dolgoztunk. Nagyon szeretjük a télies évszakokat, amikor is a különböző anyagokat kombinálni tudjuk, mint például a vastag gyapjú és vékony selyem. Igyekeztünk olyan darabokat választani a fotózásra, mely egyszerre képviseli a Dóka Éva Pincészet borainak jellemét, megjelenését, valamint az évszak sokszínűségét.

Nagyon megörültünk, amikor megkerestetek minket azzal, hogy kampányotokban felhasználtátok borainkat is. Honnan jött az ötlet? Van esetleg zalai kötődésetek?

Fotó: Lazlo

Igen van. Zalában gyártunk, Zalában született a márka, mi magunk is itt élünk és születtünk.

Mi is borszeretők vagyunk, és szerettünk volna valami igazán különleges irányba kikacsintani. A konkrét ötlet ősszel, éppen egy zalai borospincében született meg. Szerettünk volna egy olyan együttműködést létrehozni, ahol gyökereinket is ünnepelhetjük, így jutottatok eszünkbe. Elveitek is hasonlítanak a mieinkre, szeretitek azt, amit csináltok, és ez látszik rajtatok, illetve a borászaton is!

Ti szoktatok borozni? Van kedvencetek?

Igen. Szerintünk nincsen olyan zalai háztartás, ahova, ha elmegyünk vendégségbe, ne kínálnának borral. A bor, mint kategória, végtelenül sokszínű, és a jól megválasztott tétel sok mindenhez passzol: baráti összejövetelekhez, eseményekhez – akár divatbemutatókhoz.

Van egy nagy kedvencünk: Muscatello gyöngyözőbor, mely úgy fénylik, mint a reggeli napfény a harmaton!

ha teszett írAsunk

Íratkozzon fel! Legközelebb házhoz jön a történet!

Kapcsolódó írásaink

Dóka Éva Nektár Zalakaros Város Bora

Zala legjobb borai – éremeső a borvidéki borversenyen

Idén is sor került a tavaly új életre hívott Zalai Borvidék Borversenyére, a mustrán négy kereskedelmi kategória mellett termelői kategóriát is hirdettek. A bíráló bizottság egybehangzó véleménye szerint érdemes odafigyelni a zalai borászok munkájára!

Ültess szőlőt! könyvbemutató

Ültess szőlőt! Könyvbemutató és borkóstoló

Csütörtökön mutatták be Fejérvári Gergely és P. Szathmáry István Ültess szőlőt! című könyvét a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban, melynek szaklektora Tarsoly Róbert. Az esten a Dóka Éva Pincészet borait is megkóstolhatták a vendégek.

Szabadság, szeptember! Szeretem?

Szabadság, szeptember! Szeretem?

Milyen volt a szüret? Ilyet sem hallott eddig a borász október elején! Mármint a múltidő miatt – korábban ilyenkor épp, hogy kezdtük a munkát, nem ám végeztünk vele.

Villa Negra 2024

2024-ben is Villa Negra Zala szívében!

megnyílt a XXIII. Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium tárlata a Dóka Éva Pincészet Kiállítóterében. A Csáford-Alsóhegyen működő alkotótábor műveiből álló kiállítás a magyar kortárs szobrászat és festészet remekeit sorakoztatja fel.

Képek - Kortyok - Könyvek a Padláspincében

Képek – Kortyok – Könyvek: Múzsák a Padláspincében

Különleges programmal rukkoltunk elő partnereinkkel május utolsó hétvégéjén. A Padláspince adott otthont ugyanis Végh Kata és P. Szathmáry István grafikusművészek kiállításának, valamint Bérczessy Gergely és Fejérvári Gergely Fröccskönyv című kötete bemutatójának.