Szombaton megnyílt a XXIII. Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium tárlata a Dóka Éva Pincészet Kiállítóterében. A Csáford-Alsóhegyen működő alkotótábor műveiből álló kiállítás a magyar kortárs szobrászat és festészet remekeit sorakoztatja fel. A megnyitó előtt, a Villa Negra Művészeti Egyesület felajánlásából Baracskai József polgármester köztéri szobrot avatott a zalaszentgróti Szabadság téren.

Villa Negra x Zala
A Csáford-alsóhegyi Villa Negra Szimpózium 23 éve született az egyesület alapítója és elnöke, Lelkes Márk Cserny-díjas szobrászművész kezdeményezésére. Az idei tárlaton 21 szobrász és festő munkái láthatók, akik saját kutatási területeiken belül önálló autonóm alkotásokat hoztak létre teljes szabadságban, megrendelői igényektől függetlenül. Voltak, akiket a hely inspirált, annak varázslatos gazdagságával, voltak, akiket az elmúlás és az emlékezés gondolata foglalkoztatott. Akadtak olyan művészek is, akik a hely szellemétől függetlenül saját alkotói érdeklődésük alapján készítették el legfrissebb műveiket. Több mint 100 alkotás született, melyből egy kiválogatott anyag került kiállításra. Az idei év szűk két hetét nehezítette az extrém hőség, azonban a szabad alkotás, mely évek óta a Szimpózium ereje, segített felülemelkedni ezen.
Mivel a Villa Negra ikonikus épülete felújítás előtt áll, ez volt az utolsó ilyen alkalom, hogy a művészek a romos épület falai között és környezetében alkottak. A következő Szimpózium más formában zajlik majd, pár év múlva pedig már egy felújított épület fogadja a művészeket Csáford-Alsóhegyen. Az idei Szimpóziumra az alkotók meghívták a Non Lieu Film Productions stábját. A filmesek a két hét alatt folyamatosan dokumentálták az utolsó ilyen körülmények között zajló Művésztelepet. Céljuk egy dokumentumfilm készítése, mely bemutatja azt a világot és hangulatot, melynek az alkotók 23 évig a részesei lehettek.
A Zalába visszajáró művészek és a város több évtizedes, szoros kapcsolatáról már számos köztéri szobor tanúskodik. Zalaszentgrót július 13-án újabb remekművel gazdagodott: a Villa Negra Művészeti Egyesület idén Varga Richárd szobrász művét adományozta a városnak. A szobor központi helyen, a Szabadság téren, a piac mellett került felállításra, így lakosok és látogatók egyaránt gyönyörködhetnek a Paprika címet viselő alkotásban. A szobrot Baracskai József polgármester avatta fel.
Kiállításmegnyitó a Dóka Éva Pincészetben

Ezt követően a program a Dóka Éva Pincészet kiállítótermében folytatódott, ahol a nagyközönség először pillanthatta meg a 2024. évi Villa Negra Szimpózium alkotásaiból álló tárlatot. A több mint száz résztvevőt számláló rendezvényen a vendégek a szobrok és festmények megtekintésén túl a művészekkel is találkozhattak, az ünnepi hangulatról pedig a Dóka Éva Pincészet borai gondoskodtak. A tárlatot megnyitó Lelkes Márk elmondta, nagyon hálás a résztvevő művészeknek a magas színvonalú alkotásaikért. Megköszönte Dóka Éva Pincészet kiállítási lehetőségét. Kiemelte és bemutatta a résztvevő művészeket, a megnyitóra érkező érdeklődőket pedig arra bátorította, hogy kérdezzenek az alkotóktól a kiállítás megnyitó alkalmával.
Tarsoly Róbert, a pincészet borásza elárulta: „ahogy tavaly, idén is különös izgalommal készültünk a tárlatra. Számunkra hatalmas élmény, hogy ilyen funkciót találtunk ezeknek a tereknek, és a felújítás során Éva rengeteg munkával, de még több kreativitással váltotta valóra a Villa Negra Egyesülettel közös álmunkat. Mi elvégeztük az előkészületeket, most átadjuk a stafétabotot a művészeknek!” Hozzátette: „ezután más dolgunk nem maradt, mint ezen az igazán egyedi helyszínen gyönyörködni az alkotásokban és ajánlani mindenkinek: jöjjön, és velünk együtt legyen részese e különleges bemutatónak, művészet és borászat rendkívüli találkozásának!”
A Dóka Éva Pincészet második alkalommal ad otthont a Villa Negra Szimpózium kiállításának. A tavalyi Csáford-alsóhegyi tárlat avatta fel a borászat újonnan kialakított kiállítóterét. Az idei alkotásokat az érdeklődők 2024 szeptember végéig, előzetes időpontegyeztetést követően tekinthetik meg.
A XXIII. Villa Negra Szimpózium kiállító művészei
- Appelshoffer Péter
- Boros Miklós János
- Becskei Andor
- Böszörményi István
- Füzes Gergely
- Józsa Pál
- Kotormán Ábel
- Kő Boldizsár
- Kuti László
- Lelkes A. Gergely
- Lelkes Márk
- Lestyán Goda János
- Lukács István
- Márffy Sebestyén
- Máthé Krisztián
- Meszlényi-Molnár János
- Miklya Gábor
- Miksa Bálint
- Nagy Edit
- Nádor Tibor
- Raffay Dávid
Kurátor: Lelkes Márk szobrászművész, a zalaszentgróti művésztelep vezetője, a Villa Negra elnöke